Kino Tuškanac 19.00.
Cinični Chuck Tatum drski je i arogantni reporter koji, nakon što je zbog alkoholizma dobio otkaz u čak jedanaest novina iz velikih gradova, posljednju godinu radi za gradske novine iz Albuquerquea u Novom Meksiku. Ostavši bez novca i s lošom reputacijom koja ga prati, Tatum je taj slabo plaćeni posao prihvatio nadajući se otkrivanju priče kojom bi mogao privući pozornost javnosti diljem Amerike te se tako vratiti na staze nekadašnjeg uspjeha. Kad dozna za slučaj vlasnika indijanske suvenirnice Lea Minose, koji je tragajući za indijanskim relikvijama na za Indijance svetom području njihovog groblja ostao zarobljen u pećini, Tatum zaključi da bi to moglo biti ono što je čekao. Sličan se slučaj odigrao 1925. godine, kada je stanoviti Floyd Collins zarobljen u pećini preživio čak 18 dana, a novinar koji je pratio događaj osvojio je Pulitzerovu nagradu. Stoga Tatum odluči učiniti sve kako bi se zahvaljujući ovom slučaju vratio u njujorške novine, čak i ako to znači bezobzirno iskoristiti situaciju i korumpiranog šerifa Gusa Kretzera te otežati spašavanje čovjeka.
Godine 1952. nominirana za Oscara u kategoriji najboljeg scenarija te godinu ranije na festivalu u Veneciji ovjenčana dvjema Međunarodnim nagradama, na istinitim događajima temeljena noirovska drama suscenarista i redatelja Billyja Wildera (Neki to vole vruće, Apartman) u američkim je kinima ostvarila slabu gledanost, ponajviše zbog dominantnog ciničnog ugođaja. Čelnici studija Paramount su već tijekom testnih projekcija filma bili zabrinuti zbog loših reakcija kritike, zbog čega su izvorni naslov Ace in the Hole preinačili u The Big Carnival, nadajući se da će promjenom naslova polučiti bolje rezultate, što se ipak nije ostvarilo. Wilder se u realizaciji vodio načelom da loše vijesti prodaju novine, jer dobre vijesti i nisu vijesti, a vjerovao je i da je publika spremna na za njegove standarde odveć pesimističan i tjeskoban film. Impresivno režirano te dramaturški i narativno uobličeno djelo u kojem je Kirk Douglas u liku amoralnog reportera ostvario izuzetno uvjerljivu ali i najoporiju ulogu karijere, na za ono doba proročanski način elaborira prodor tabloidnih vrijednosti u medije sklone događaje stvarati, umjesto da ih prate, a Wilder maestralno koristi priliku za iznošenje snažne kritike društva.
Richard Sherman 38-godišnji je Njujorčanin koji na Manhattanu skladnim životom živi sa suprugom Helen, s kojom je u braku sedam godina, i njihovim 10-godišnjim sinčićem Rickyjem koji obožava TV-seriju o Kapetanu Videu. Richard radi u jednoj izdavačkoj kući, u kojoj naslovne stranice jeftinih džepnih izdanja knjiga dizajnira da bi bile što atraktivnije. Kad Helen odluči tijekom ljeta s Rickyjem otputovati u Maine i tako se skloniti od vrućina, Richard priliku što će ostati sam na Manhattanu odluči iskoristiti da prestane pušiti i počne se zdravo hraniti. Istodobno, svjestan je da je zašao u srednje godine, u kojima muškarci umorni od braka i jednoličnog života znaju utjehu potražiti u površnim izvanbračnim vezama. No on je uvjeren da se njemu to ne može dogoditi, sve dok jedne večeri ne primijeti da se u stan iznad njegovog doselila izuzetno privlačna plavuša. Sve će se dodatno zakomplicirati kad ga ona ubrzo počne zavoditi.
Film se na mapi Movielanda nalazi u kvadrantu H7:
Kino Tuškanac 21.00.
Romantična komedija suscenarista i redatelja Billyja Wildera, za glavnu mušku ulogu u kojoj je vrlo raspoloženi Tom Ewell (Adamovo rebro, Blaga je noć) 1956. godine osvojio nominaciju za Zlatni globus, a Marilyn Monroe iste godine nominaciju za nagradu BAFTA u kategoriji najbolje inozemne glumice, adaptacija je popularna istoimena brodvejskog komada Georgea Axelroda (Doručak kod Tiffanyja, Mandžurijski kandidat), koji je svoje djelo s Wilderom pretočio u scenarij. Premda je iz današnje perspektive riječ o donekle zastarjelom, odveć seksizmom opterećenom te mjestimice banalnom pa i zamornom ostvarenju, u cjelini je posrijedi ipak zabavno i šarmantno djelo koje tematizira ljubavne i erotske fantazije muškaraca pogođenih krizom srednjih godina. Tijekom realizacije filma najpoznatijeg po sceni u kojoj struja zraka iz podne ventilacije na ulici zadiže haljinu Marilyn Monroe, Wilder se suočio s pretjeranim upletanjem producenata, jer čelnici 20th Century Foxa nisu željeli prihvatiti njegov izbor Waltera Matthaua za glavnog glumca. Bio je prisiljen i reducirati provokativnije detalje iz scenarija, pa protagonist za razliku od brodvejske pozornice u filmu ne završi u krevetu s Merlinkom.
Film se na mapi Movielanda nalazi u kvadrantu G2: