Kino Tuškanac 19.00.
Siromašno selo u japanskoj provinciji tokom 16. stoljeća. Nakon što iskusni lutajući samuraj Kanbei od otmičara spasi sina jednog mještanina, njegovi sumještani zadivljeni Kanbeijevom hrabrošću i nesebičnošću zamole ga da im pomogne odbraniti njihovo selo od terora razbojnika. Naime, selo svake godine u vrijeme žetve terorizira skupina pljačkaša koja mještanima otima skroman i teško ostvaren urod. Premda od toga neće imati nikakve materijalne koristi, Kanbei pristane pomoći seljacima te za posao ubrzo pronađe još šestoricu sebi sličnih samuraja. Pored mladog Katsushiroa, tu su plahi Kikuchyjo, momak koji tvrdi da je samuraj iako je tek sin seljaka, majstor mačevanja Kyuzo i još trojica muškaraca spremnih za seljake staviti život na kocku.
Godine 1954. na festivalu u Veneciji ovjenčana Srebrnim lavom, tri godine kasnije nominirana za Oscara u kategorijama najbolje scenografije i kostimografije, a godinu ranije nominirana i za tri nagrade BAFTA, uključujući onu za najbolji film, fascinantna akcijska pustolovna drama Sedam samuraja znamenitog Akire Kurosawe (Rašomon, Krvavo prijestolje, Tjelesna straža) jedno je od najznačajnijih ostvarenja u istoriji sedme umjetnosti. Posrijedi je izuzetno nasilno djelo u kojem Kurosawa demonstrira impresivnu redateljsko-montažnu vještinu u korištenju prostora i organiziranju kadra, baš kao i iznimno efektnu upotrebu kostimografije i scenografije, priređene podjednako kao i prirodne. Dok impresivno orkestrira zbivanja i karakterizira likove, Kurosawa se na suptilan način bavi i etičkim te filozofskim kontekstom priče, ni u jednom trenutku ne otklizujući u patetiku ili trivijalno moraliziranje. U njegovom kreiranju cjeline očit je utjecaj velikih američkih filmaša poput Johna Forda i Davida Warka Griffitha, a i Kurosawin je film povratno utjecao na Hollywood, pa je John Sturges 1960. snimio glasoviti vestern Sedmorica veličanstvenih, koji je prepravak remek-djela Sedam samuraja.
Film se na mapi Movielanda nalazi u kvadrantu H7:
HRT3 20.05.
Jedna od posljednjih uloga rano preminulog, odličnog glumca, Nebojše Glogovca. Priča o četvero ljudi koji žive u istoj zgradi i zaziru jedni od drugih jer se razlikuju po imovinskom statusu, seksualnim navikama, nacionalnosti i vjeri te vjerojatno nikada ne bi međusobno prozborili da ih nesreća na to ne natjera i učini da budu ovisni jedni o drugima. Mučno i bolno oni se polagano počinju otvarati i međusobno prepoznavati kao ljudi.
Film Ustav Republike Hrvatske dobio je tridesetak domaćih i inozemnih nagrada, među kojima su i one za najbolji film na World Film Festivalu u Montrealu, SEEfestu u Los Angelesu, Raindance Film Festivalu u Londonu, Santa Barbara International Film Festivalu te Nagrada europske kritike Feodora i četiri Zlatne arene na filmskom festivalu u Puli.
U Jugoslovenskoj kinoteci svega:
Ići ćemo samo s pozicijama filmova na mapi Movielanda:
C3:
G4:
E4: